Nerozložitelný blok v AutoCADu

AutoCAD - nerozložitelný blok

František S.: „Dostal jsem od dodavatele bloky v AutoCADu, ale když se je snažím rozložit, objeví se v příkazovém řádku hláška, že není rozložitelný. Je nějaká možnost, jak jej přesto rozložit?“

Nerozložitelný blok Nerozložitelný blok

Milý Františku,
to je nejspíše způsobeno tím, že někdo opravdu nechtěl, aby se jeho bloky vytvořené v AutoCADu rozkládaly. Možná to nemusel být úmysl, ale mohlo to být jen opomenutí. Každopádně blok nelze snado rozložit, když při vytváření bloku v dialogu Definice bloku zůstane nezaškrtnutá volba Povolit rozkládání.

Dialog Definice bloku Dialog Definice bloku

Oprava je jednoduchá. Stačí, když se dostanete do Editoru bloků. Postup určitě znáte, jedna z možností je označit blok klepnutím levým tlačítkem myši, potom klepnout kamkoli pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu zvolíte možnost Editor bloků. To by Vás mělo editace konkrétního bloku, který jste označil.

Otevření dialogu Editor bloků Otevření dialogu Editor bloků

Dále otevřeme okno Vlastnosti. Háček je ale v tom, že to nesmí být vlastnosti konkrétního objektu, ale jen dialogové okno Vlastnosti. Opět máte několik možností, ideální je kombinace Ctrl+1, ale nesmí to být jednička na numerické části klávesnice, nýbrž na alfanumerické (tj. jednička vlevo - blíže k Esc). Další možnost je označit nějaký objekt, třeba úsečku, otevřít její vlastnosti a dát Esc. Tím zrušíme označení objektu a zůstane nám otevřené okno Vlastnosti, ve kterém bude v horní části napsáno Žádný výběr. Okno Vlastnosti Okno Vlastnosti

Potom již máte vyhráno, stačí se v dolní části okna Vlastnosti, pod položkou Blok, u volby Povolit rozkládání změnit nastavení Ne na Ano.

Volba Povolit rozkládání v okně Vlastnosti Volba Povolit rozkládání v okně Vlastnosti

Zavřete Editor bloků, uložíte změny a nyní již jsou všechny exempláře (výskyty) tohoto bloku v tomto výkresu rozložitelné.