Změna atributu bloku

AutoCAD - změna atributu

Aleš N.: „Nedaří se mi v AutoCADu změnit definici atributu. Pokud něco změním v editoru bloků v atributech a vrátím se do výkresu, tak se nic nestane. Stejně to funguje, když třeba přidám další atribut. Projeví se to pouze u nově vložených bloků. Já ale mám blok, u kterého chci předefinovat atribut, ve výkresu použitý 119x – není nějaká možnost, jak to vyřešit, aniž bych ho musel vkládat tolikrát znovu?“

Milý Aleši, jak správně tušíte, AutoCAD umožňuje změnit definici atributu u všech vložených bloků najednou. Řešení je velice snadné, ale má možná jeden malý háček. Řešením je příkaz Synchronizovat atributy. Když uděláte změnu v editoru bloků, po jeho zavření by se měla projevit. Výjimkou je změna v atributech, nebo přidání nového atributu. To se bohužel na již vložených blocích neprojeví. Nemusíte je ovšem vkládat znovu, můžete použít zmiňovaný příkaz Synchronizovat atributy (lze spustit i z klávesnice – napíšete ATTRSYNCHR a potvrdíte Enter).

Příkaz Synchronizovat atributy

Pohnete myší do plochy a z nabídky vedle kurzoru vyberete možnost Vybrat.

Příkaz Synchronizovat atributy

Klepnete na jeden z exemplářů (výskytů) bloku, u kterého jste dělal změny v definici atributů a z další nabídky si vyberete Ano.

Příkaz Synchronizovat atributy

V tu chvíli by se měla změna v atributech projevit. Určitý nedostatek, který jsem zmínil v úvodu, můžete vidět na výsledku vlevo dole u ventilu VT. Pokud máte u některých atributů neuzamčenou polohu a ručně jste je posunul, případně u nich i změnil úhel, tak po použití Synchronizovat atributy se všechny bohužel vrátí do defaultních poloh.

Příkaz Synchronizovat atributy